Van het platteland de jungle in, in Neede kan het. Neede is een dorp in het noordoosten van de Achterhoek aan de rand van Twente, het grensgebied Gelderland-Overijssel en dicht bij Duitsland. Niet echt opvallend op de kaart, maar rijk aan natuur met geschiedenis en landelijke wandel- en fietsroutes. Ook geef ik je nog een bijzondere restauranttip om je bezoek geheel in jungle-thema af te sluiten.
Saai is het in Neede absoluut niet, maar juist verrassend in een echt Hollands landschap. Heerlijk en perfect om er op uit te trekken en te ontdekken. En als het dan aan het eind van de dag tijd is om een hapje te eten, dan is er in Neede het leukste themarestaurant van de regio te vinden: Frankie’s Jungle Bistro. Zuid-Afrikaans eten in een decor van apen, schildpadden, vissen, vogels, bloemen en meer: een echte beleving. Ga mee op avontuur!

Wandelen rondom Neede
Zoek je wandelroutes rondom Neede, dan is de keuze enorm. Je wandelt er zo van het ene natuurgebied het andere in. De website van de Achterhoek of hun bijbehorende app Achterhoek Routes geeft je een goed overzicht en verschillende keuzemogelijkheden in type en afstand.
Startpunten zijn TOP de Olde Mölle of SP47 ’t Needse Achterveld. De routes volgen de wandelknooppunten, waardoor je ook zelf eenvoudig combinaties kunt samenstellen. Op de website vind je verder nog veel meer info over Neede en omgeving. Een paar van mijn favoriete routes en gebieden deel ik graag met je.

De Needse Berg route
De Needse Berg is een stuwwal van 35 meter uit de laatste ijstijd, bestaande uit verschillende aardlagen, waardoor deze geologisch zeer interessant is. De Needse Berg route van 7,3 km begint bij de molen bij restaurant/TOP De Olde Mölle, Diepenheimseweg 21 in Neede. De molen is een Hollandse stellingmolen uit 1926. Op zaterdag en dinsdag zijn de molenaars aan het werk en kun je de molen bezichtigen. Er is voldoende parkeerruimte als je met de auto komt. Je volgt de bordjes met de oranje voetstap.

Over de wandeling – oranje route
Vanaf de molen wandel je eerst tussen de landerijen door over een stil asfaltweggetje. Je wandelt richting wandelknooppunt I43, waar je eventueel kunt overstappen op de Achterveldroute (de groene route). De oranje route gaat verder door een bospartij, waarna je via een zijpad langs de opvallende uitkijktoren komt. Deze 16 meter hoge houten toren kent drie verdiepingen en heeft een prachtig uitzicht over Neede en omgeving. Het bord onderaan de toren geeft informatie over het ontstaan van de Needse Berg en de vogels die in dit gebied voorkomen.

De oranje route vervolgt zijn weg door een bospartij en door de landerijen naar het dorp Neede. Door het dorp is het voornamelijk wandelen door de woonwijken. Wellicht iets minder interessant, maar hierdoor wel weer goed te combineren met een bezoekje aan het dorpscentrum. Desgewenst kun je de route ook in het dorp starten en eindigen, bijvoorbeeld bij het VVV-kantoor, Oudestraat 52c. Vanuit het dorp wandel je weer terug naar de molen.
Het Geologisch natuurpad
Vanaf de uitkijktoren (of al vanaf wandelknooppunt I39) kun je desgewenst de route aanvullen met het Geologisch natuurpad van 4,3 km. Deze route voert langs 19 bijzondere, historisch kenmerkende plekken. Zoals onder andere diverse groeves, een voormalige steenfabriek en ijzergieterij. Op de website van IVN zijn deze plekken puntsgewijs weergegeven met extra achtergrondinformatie. De route is bewegwijzerd met een bordje met vermelding geologisch natuurpad en een paarse pijl.
Deze route is ook leuk en interessant voor kinderen. In de Ordelmansgroeve/Ordelmanskoele is een prachtige natuurspeelplaats gecreëerd.

De Achterveldroute
De groene Achterveldroute staat benoemd als 7,1 km, maar doordat deze een aanloop vanaf een startpunt heeft (of SP47 ’t Needse Achterveld of TOP De Olde Mölle), zal deze in de praktijk zeker een aantal km’s langer zijn. Start je bij de Olde Mölle, dan pak je de route op bij wandelknooppunt I43. En start je bij wandelknooppunt SP47, dan pak je de route op bij wandelknooppunt W99 naar L39.
Het is enigszins verwarrend, want naast de groene Achterveldroute is er ook de Needse Achterveld route van 4,4 km, weergegeven middels een geel vierkant bordje met een zwarte wandelaar. Deze route start bij SP47 op de parkeerplaats aan de Visschemorsdijk (ter hoogte van tegenovergelegen huisnummer 24a), 3,5 km buiten het dorp. Beide zijn ook weer prima te combineren.
De groene wandelroute voert wel over een aantal verharde wegen, maar ook door het grasland langs de Buurserbeek (schouwpad) en afgewisseld met zandpaden, door bos en langs mooie boerderijen. Al met al absoluut een afwisselende landschappelijke route door weilanden, landbouwgronden, bloemenvelden of bloemrijke akkerranden en met schapen, koeien en meer.

De gele Needse Achterveld route
De gele Needse Achterveld route voert voornamelijk over zandpaden, door bos met vennen, bramen- en jeneverbesstruiken en over heidegebied met mooie uitzichten. ’t Needse Achterveld is een van de laatste resterende natte heidevelden in Nederland. Het is een nog relatief oorspronkelijk gebied. Doordat het er altijd te nat was, is het nooit omgevormd tot landbouwgrond. De laatste jaren is eigenaar Staatsbosbeheer druk bezig flora en fauna hier nieuwe kansen te geven. Het is een korte, prachtige route, desgewenst ook nog in te korten tot 2,8 km.

Vleerroute
Zuidelijk vanaf wandelknooppunt SP47 loopt de Vleerroute van 10,5 km, weergegeven middels een blauwe voetstappijl. Deze route pakt een stukje aan de onderzijde van het Needse Achterveld, een stukje Needse Berg, langs de Olde Mölle, door het coulisselandschap in het buitengebied van Neede en aan de andere zijde langs natuurreservaat ’t Vleer. Vroeger was hier het openluchtzwembad van Neede. Deze is nu gesloten en teruggegeven aan de natuur en staat vol met waterplanten. De route loopt ook door het dorp en centrum van Neede en is dus ook eventueel daar te starten en eindigen.

Fietsen
Wil je liever fietsen dan wandelen, dan biedt de website en app van de Achterhoek ook diverse routes in verschillende afstanden door en rondom Neede en de omliggende dorpen. Een route die ik er uit pik is het Rondje Neede van 32,6 km, weergegeven met een geel rond bordje met vermelding Rondje Neede. Deze route vanuit het centrum van het dorp (VVV Neede) of TOP de Olde Mölle voert door het mooie coulisselandschap, het omliggende dorpje Rietmolen, langs het Needse Achterveld, rondom het Noordijkerveld en de Needse Berg.

Neede en jam
Bijzonder in Neede is de jaarlijkse nationale Jammarkt in augustus. Het is een groot populair evenement met nationale en internationale deelnemers met een diversiteit aan zelfgemaakte producten en vol activiteiten en lekkernijen. Volgens traditie wordt er jaarlijks ook een jamkoning(in) gekozen. De Jammarkt dankt haar ontstaan aan de jamfabriek die in het verleden van 1903-1939 in Neede heeft gestaan en waardoor het dorp een jamhistorie heeft. Meer over deze historie is terug te lezen op de website.
Van het platteland de jungle in
En tot slot is het dan na de wandeling of fietstocht heerlijk om uit eten te gaan. Uniek en mijn favoriet in Neede is Frankie’s Jungle Bistro aan het Kerkplein nummer 6 in het centrum van het dorp. Het Zuid-Afrikaanse themarestaurant is al een avontuur om van binnen te bekijken: een interieur volledig in tropische junglestijl met zelfs echte dieren, vissen en vogels. Er is een speciale kinderhoek, eveneens volledig in stijl. En zowel de uitgebreide menukaart als de placemats op tafel zijn al even avontuurlijk, voor elk wat wils. Bij mooi weer is het ook heerlijk toeven op het buitenterras.
Daarnaast biedt het themarestaurant diverse activiteiten aan, zoals een VR-avontuur of specials met bijzondere (feest)dagen. En op de eerste verdieping is de strandhut te vinden, wederom in stijl ingericht met een vloer vol zand. De strandhut-ruimte is te huur voor feestjes en groepsuitjes. Struin alvast door de junglewebsite om de sfeer te proeven en te ontdekken wat dit restaurant allemaal te bieden heeft. Een uniek restaurant in Neede-land zoals ze zelf schrijven, enorm divers, voor jong en oud.


De 100 leukste dagjes weg voor pensionado’s
Het onbetwiste nummer 1 pensioen boek van Nederland. Een prachtig cadeau, ook voor jezelf.

De 100 mooiste e-bike routes van Nederland
Het meest complete e-bike fietsboek van Nederland. Maar liefst 100 routes in alle provincies.
Dit artikel is geschreven door:

Geschreven door gastschrijver Dianne Ebrecht (1973).
Geboren en getogen Sallandse en moeder van twee zonen. Inmiddels al 25 jaar gelukkig in de Achterhoek. Dianne houdt van wandelen, waarbij haar fotocamera vaak mee op pad gaat. Haar wandeltips bundelt ze ook op haar eigen website.





